نشریه خبری آموزشی الکترونیک
اندیشه ، فلسفه
دانش فناوری
 • آیا تلفن هوشمند، بخشی از وجود ماست؟
  در نوامبر سال ۲۰۱۷، مردی مسلح وارد کلیسای شهر سادرلند اسپرینگ (Sutherland Spring) در ایالت تگزاس شد. او ۲۶ نفر را کشت و۲۰ نفر دیگر را زخمی ‌کرد. مرد، سوار بر اتومبیل خود از محل گریخت و تحت تعقیب شدید
 • تکنولوژی در جامعه فراصنعتی
  دانیل بل در این مقاله به نشانه هایی از تغییرات اجتماعی در حرکت از جامعه صنعتی به جامعه فراصنعتی اشاره می کند و با تعریف این مفاهیم و مشخص کردن عناصر اصلی جامعه فراصنعتی تأکید می کند که جامعه فراصنعتی
 • ساخت «قدرتمندترین پنل‌ خورشیدی» با استفاده از جلبک
  پرسش دانشمندان این بود که این میکروارگانیزم‌های دریایی چگونه چنین کارایی در به دام انداختن نور خورشید دارند؟ یک توده‌ای از آنتن‌های جذب کننده نور به نام «فیکوبلیزوم» سطح بیرونی این موجودات را پوشانده
 • آبگرمکن خورشیدی با فناوری ایرانی تولید شد
  محققان کشور موفق به طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی شدند که دارای تاییدیه بوده و می تواند بیش از ۹۵ درصد انرژی دریافتی از خورشید را جذب کند. به گزارش خبرنگار مهر، انرژی خورشیدی منحصر به فردترین منبع
 • ذهن آگاهی چیست؟ فرامرز کوثری
  بشر امروزی با وجودی که برای سرگرم ساختن و در واقع حواس خود را از واقعیت پرت کردن بی نهایت انتخاب دارد، اما چیزی در عمق وجود او شبیه یک چشم همیشه باز ، از درون نگاهش می کند و او را می پاید و با برق

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، “بدعادتی در مصرف” ایرانیان را دلیل ضربه خوردن از تحریم‌های خارجی عنوان کرده است. آقای اردکانیان به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته است: “علت اینکه تحریم شدیم همین بدعادتی در مصرف است، تحریم‌کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم.”

او ایران را با چین مقایسه کرده و گفته دلیل بی‌اثر بودن تحریم‌ها بر چین و تحریم نکردن این کشور این است که “آنها با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.”

اظهارات آقای اردکانیان در شبکه‌های اجتماعی با واکنش عمدتا منفی روبرو شده و بسیاری از او به این دلیل که تقصیر وضعیت اقتصادی و پیامدهای تحریم‌‌ها را به گردن مصرف‌گرایی مردم انداخته انتقاد کرده‌اند.

دولت ایران امیدوار بود بعد از امضا و اجرای توافق هسته‌ای (برجام) گره‌های اقتصادی گشوده شود و وضعیت معیشتی مردم بهبود یابد.

اما در ابتدا احتیاط بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ خارجی و بعد از آن خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران باعث شد این امیدواری تا حد زیادی از بین برود.

شاخص‌های اقتصادی مانند تورم در ماه‌های اخیر نشان داده که وضع معیشتی عموم مردم بدتر شده است.

“باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم”

آقای اردکانیان روز یکشنبه ۱۸ خرداد به ایلنا گفت: “۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند.”

او در این صحبت‌ها به سیاست‌های حکومتی و دولتی اشاره‌ای نکرده بلکه از الگوی مصرف جامعه انتقاد کرده است: “بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است.”

او گفته برای مقابله با تحریم‌ها “باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.”

در سال‌های گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای همواره بر پیاده‌سازی سیاست‌های “اقتصاد مقاومتی” برای مقابله با تحریم‌ها و فشارهای خارجی تاکید کرده است.

پیش از امضای برجام هم احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در اظهار نظری مشابه وزیر نیرو گفته بود “گرسنگی خوردن که از شهید دادن بدتر نیست. گوشت خوردن خیلی چیز خوبی نیست و می‌توان یک وعده غذا در روز خورد و کافی است. چرا که ما ترجیح می دهیم آبرو و عزتمان حفظ شود اما شکم ما گرسنه بماند.”

جنتی: ترجیح می‌دهیم گرسنه بمانیم اما آبرویمان حفظ شود

print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگ ، ادبیات
بناب لطیف
٢۴(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۵.۴٠(in)
بهداشت